Lista aktualności Lista aktualności

Sympozjum „Eko-skarby pomorskiej przyrody”

W czwartek, 10 września, wspólnie z Samorządową Agencją Promocji i Kultury w Szczecinku zorganizowaliśmy popularnonaukowe sympozjum „Eko-skarby pomorskiej przyrody”. Poprzedzała je kinowa projekcja filmu „Eko-skarby pomorskiej przyrody”, wyprodukowanego przez Nadleśnictwo Szczecinek i współfinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

Film mieli okazję obejrzeć zaproszeni goście, wśród których znaleźli się Dyrektor RDLP w Szczecinku Sławomir Cichoń,  Radny Sejmiku Wojewódzkiego Adam Wyszomirski, Prezes WFOŚiGW w Szczecinie Jacek Chrzanowski, Burmistrz Szczecinka Jerzy Hardie Douglas oraz Jego Zastępca Daniel Rak,  Nadleśniczowie i pracownicy Nadleśnictw z terenu RDLP w Szczecinku, Radni Rady Miejskiej w Szczecinku oraz uczniowie szczecineckich szkół.

Konferencję rozpoczął Radny Sejmiku Wojewódzkiego Adam Wyszomirski. Następnie, o kulisach powstawania filmu opowiedział jego reżyser i autor scenariusza, Nadleśniczy Nadleśnictwa Szczecinek, Janusz Rautszko. Szerokie możliwości uzyskania pomocy finansowej z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zaprezentował Prezes WFOŚiGW w Szczecinie, Jacek Chrzanowski. O ochronie przyrody na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinku mówił Naczelnik Wydziału Ochrony Ekosystemów RDLP w Szczecinku, Grzegorz Herbaczewski. Kolejna prezentacja, przedstawiona przez Łukasza Limarowskiego z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Szczecinie, dotyczyła populacji żubrów na terenie województwa Zachodniopomorskiego.  Sympozjum podsumowało wystąpienie Jarosława  Rzepy, członka Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego.

Film „Eko-skarby pomorskiej przyrody" został przyjęty bardzo ciepło i cieszymy się, że owoc naszej pracy został doceniony. Przypomnijmy:  w roku 90-lecia Lasów Państwowych, Nadleśnictwo Szczecinek zrealizowało projekt obejmujący wydanie książki i filmu, pt. „EKO-SKARBY POMORSKIEJ PRZYRODY". Czworo prezenterów, w role których wcielili się pracownicy Nadleśnictwa Szczecinek: Katarzyna Klimek, Renata Obuchowska, Andrzej Brusiło i Janusz Rautszko opowiada o dziesięciu eko-skarbach Pomorza Zachodniego. Wśród nich znalazły się m. in. rezerwaty przyrody, ścieżki edukacyjne, bieliki, bocian czarny czy największy w Polsce głaz narzutowy „Trygław".

Nie sposób zliczyć niezwykłych, przyrodniczych skarbów naszych okolic, a nam udało się wyłuskać jedynie dziesięć z nich… Być może, w przyszłości powstanie kolejna część „Eko-skarbów", „bo świat przyrody, świat piękna, to skarb bezcenny…", a odkrywanie go, to fascynująca przygoda!

Wydawnictwo „Eko-skarby pomorskiej przyrody" będzie dostępne bezpłatnie m.in. w Szczecineckiej Bibliotece Publicznej, Centrum Informacji Turystycznej w Szczecinku i oczywiście w siedzibie Nadleśnictwa Szczecinek.